Laweta 24h | Holowanie i Pomoc Drogowa w Szczecinie | TRANS-CAR
Szybka laweta
Holowanie i Pomoc Drogowa 24h w Szczecinie | TRANS-CAR
Całodobowa pomoc
Bezpieczny parking dla Klientów | Pomoc Drogowa TRANS-CAR
Parking dla Klientów
Usługi Warsztatowe | Mechanika Pojazdowa | Pomoc Drogowa TRANS-CAR
Usługi warsztatowe

Bezpieczne holowanie auta – porady i przepisy prawne

Niezależnie od tego, czy w procesie holowania pojazdu uczestniczą specjaliści z branży pomocy drogowej czy zwykli kierowcy, każdy posiadacz prawa jazdy, podejmujący się tego zadania, powinien przestrzegać określonych regulacji zawartych w Kodeksie Drogowym. Niedopełnienie tych przepisów nie tylko niesie ze sobą ryzyko na drodze, ale także może skutkować nałożeniem mandatów i spowodować utrudnienia w ruchu. W związku z tym zaleca się, aby każdy kierowca był zaznajomiony z zasadami odpowiedniego holowania pojazdu.

Holowanie auta

Holowanie pojazdu – podstawowe informacje

Informacje dotyczące właściwego przenoszenia pojazdów są zawarte w przepisach Kodeksu Drogowego, a konkretnie w artykule 31. Ważne jest zrozumienie, że te regulacje mają zastosowanie do kierowcy, który holuje pojazd, a nie do tego, który jest holowany. W związku z tym, osoba rozpoczynająca proces holowania pojazdu ponosi pełną odpowiedzialność za siebie oraz za działania pasażera znajdującego się w drugim pojeździe. Odpowiedzialność ta powinna być podjęta przez doświadczonego kierowcę, obeznanego z różnorodnymi sytuacjami na drodze.

Przepisy pozwalają na holowanie tylko jednego pojazdu, przy czym nie wolno mu być wyposażonym w przyczepę w trakcie tej czynności. Ponadto, zakazane jest ciągnięcie samochodu na autostradzie, z wyjątkiem sytuacji, gdzie uprawnione są specjalne pojazdy, a holowanie może odbywać się jedynie do najbliższego parkingu lub zjazdu. Maksymalna dozwolona prędkość podczas holowania pojazdu wynosi 60 km/h poza obszarem zabudowanym i 30 km/h na terenach zabudowanych.

Przygotowanie pojazdów do holowania – oznaczenia i odległość między pojazdami

Holowanie pojazdu to nie tylko kwestia odpowiedniej prędkości i właściwego mocowania linki holowniczej. Istotne jest także zastosowanie odpowiednich sygnałów, które poinformują innych uczestników ruchu o aktualnej sytuacji. Podstawowym elementem jest użycie trójkątnego znaku ostrzegawczego, który powinien być zamocowany na zewnętrznej części tyłu pojazdu będącego holowanym, po lewej stronie. Alternatywnie, można skorzystać z specjalnych kogutów, generujących żółte sygnały błyskowe. Dodatkowo, w warunkach ograniczonej widoczności samochód holowany powinien posiadać włączone światła pozycyjne.

Natomiast pojazd pełniący rolę holownika musi używać świateł mijania. W sytuacji utrudnionej widoczności należy przełączyć je na światła pozycyjne. Należy jednak pamiętać, że nie jest dozwolone korzystanie z awaryjnych świateł migających w obu pojazdach.

Łączenie pojazdów podczas holowania – połączenie sztywne lub giętkie

Wysokiej jakości linkę holowniczą lub taśmę można nabyć w stacjach paliw, sklepach motoryzacyjnych oraz większych marketach, co sprawia, że są one łatwo dostępne. Podczas montażu łącznika, istnieje możliwość wyboru między połączeniem sztywnym a giętkim. W przypadku pierwszej opcji (połączenie sztywne), zaleca się zachowanie odległości między pojazdami na poziomie około 3 metrów, natomiast przy połączeniu giętkim, odległość ta powinna wynosić od 4 do 6 metrów.

Decyzja dotycząca wyboru jednej z tych opcji zależy od sprawności układów hamulcowych obu pojazdów. W przypadku połączenia giętkiego, obydwa pojazdy muszą posiadać sprawne układy hamulcowe. Jeśli jedynie jeden z układów działa poprawnie, konieczne jest zastosowanie sztywnego połączenia. Warto zaznaczyć, że nieakceptowalne jest holowanie pojazdów, w których hamulce są całkowicie niesprawne. To samo dotyczy uszkodzonego układu kierowniczego.

Oznakowanie łączenia i sposób połączenia pojazdów

Niezbędne jest właściwe oznakowanie używanej linki holowniczej. Do tego celu stosujemy materiał w kolorze żółtym lub czerwonym, pełniący rolę chorągiewki. Jeśli jednak uda się nam zdobyć linkę lub taśmę do holowania pojazdów, z oznaczeniem na przemian pasami białymi i czerwonymi, nie będzie konieczne dodatkowe oznaczanie. Przy wyborze odpowiedniego łącznika, warto pamiętać, że do ciągnięcia pojazdów stosujemy wyłącznie liny syntetyczne, a nie kinetyczne – liny syntetyczne są wykonane z włókien syntetycznych, takich jak polipropylen czy poliester, co zapewnia niższą elastyczność i lepszą kontrolę podczas holowania.

Jeden koniec linki (taśmy) mocujemy z tyłu pojazdu holującego. Jeśli pojazd ten nie ma stałego haka, konieczne będzie wykorzystanie haka wkręcanego w otwór pierścienia. Z przodu pojazdu holowanego również znajduje się specjalne miejsce do mocowania. Należy unikać mocowania holu na wahaczach oraz zderzaku.

Komunikacja kierowców podczas holowania

Wskazane jest, aby kierowcy uczestniczący w holowaniu utrzymywali stały kontakt między sobą. Przydatna może być słuchawka bluetooth do samochodu lub wcześniejsze ustalenie sposobu komunikacji za pomocą gestów przed rozpoczęciem podróży. Dodatkowo, konieczne jest dokładne zaplanowanie trasy, preferując mniej ruchliwe ulice i, jeśli to możliwe, holowanie w godzinach nocnych lub wczesnoporannych, unikając godzin szczytu.

Warto pamiętać, że holowanie drugiego pojazdu to zadanie dla doświadczonego kierowcy, radzącego sobie ze stresem i biegłego w przepisach ruchu drogowego. Osoby od niedawna posiadające prawo jazdy powinny unikać tego ryzyka, ponieważ, jak już wspomniano, w chwili rozpoczęcia holowania, ponoszą pełną odpowiedzialność za cały proces.

Dlatego warto jeszcze raz podkreślić, że jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i nie posiadamy doświadczenia w holowaniu auta (szczególnie w godzinach szczytu lub w miejscu o dużym ruchu drogowym) warto autoholowanie zlecić profesjonalistom. Unikniemy w ten sposób stresującej dla nas sytuacji, a o bezpieczeństwo nasze i naszego pojazdu zadba wykwalifikowany zespół.

Powrót do wszystkich wpisów